Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/hameda/domains/hamedanpress.ir/public_html/db/db_functions.php on line 8

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/hameda/domains/hamedanpress.ir/public_html/db/db_functions.php on line 8
ملایر .::. پایگاه خبری همدان پرس
پايگاه خبری همدان پرس، نخستين رسانه آنلاین استان همدان در عرصه اطلاع رسانی
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شورا
کد مطلب:  3782تاریخ انتشار:  4 فروردین 1393 - 11:26
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اخبار ویژه » ملایر
پرونده ویژه نوروز ۱۳۹۳

 ملایر، شهر تاکستان‎های سرسبز+تصاویر

عده ای دیگر معتقدند که در زمان مادها در این منطقه با روشن کردن آتش بر روی تپه‎ها و کوه‎ها، اخبار را به سایر مناطق می رسانده اند و از این رو این منطقه (مل آگر) به معنی تپه آتش نامیده شده است.وجود آتشکده نوشیجان در اطراف ملایر و روشن کردن آتش بر روی کوه‎های اطراف آن که بعد از قرن‎ها هنوز پا برجاست، شاید دلیلی بر صحت این نظریه باشد.
به گزارش همدان پرس؛ شهرستان ملایر در جنوب شرقی استان همدان با وسعت 3210 کیلومترمربع است. ملایر دارای 8 شهر تابعه و همچنین دویست و بیست روستا می‌باشد که در نوع خود بی نظیر است و دارای فرمانداری ویژه همچنین اداره گمرک مستقل از مرکز استان است. ادارات ملایر هم به معاونت سازمان و ادارات کل ارتقا پیدا کرده‌اند.

ملایر دومین شهر بزرگ استان پس از همدان و سی و پنجمین شهر بزرگ ایران به شمار می‌رود، ملایر دارای طبیعت معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پر برف و تابستان‌های معتدل است. وجود روستاها و زمین‌های وسیع کشاورزی و باغات حاصل خیز انگور فاصله کمتر از 150 کیلومتر با سه مرکز استان، نزدیک بودن به نیروگاه اب سنگین و پالایشگاه اراک و سیکل ترکیبی شازند، ارتباط زیاد با پایتخت همچنین گستردگی صعنت مبلمان و منبت و نیز قرارگیری بر سر راه‌های مواصلاتی اصلی، در توسعه ملایر موثر بوده‌اند.

شهرستان ملایر یکی از کانون‎های سکونت اقوام ایرانی در دوره‎های پیش ازتاریخ تا عصر حاضر بوده  و گواه این امر تپه‎ها و محوطه‎های تاریخی بی‎شماری است که در سطح شهرستان پراکنده اند. تعدادی از این تپه‎ها آثاری  از هزاره‎های ششم، پنجم، چهارم قبل از میلاد را در خود مدفون داشته وچنانچه کاوش‎های باستانشناسی در این تپه‎ها صورت گیرد هر کدام خود  می تواند نوشیجان دیگری را در این خطه احیا کند.
در مورد وجه تسمیه ملایر نظرات مختلفی بیان شده است.

برخی از محققین اظهار کرده اند که ملایر ترکیبی از دو واژه (مال) و (آیر) است که در لری (مال) به معنای خانه است.گاهی واژه مال در زبان مادی قدیم و لری امروز را به جای خانه به (سرزمین ) هم اطلاق می کرده اند.(آیر) نیز مخفف (اگر) است که (اگر) در زبان مادی به معنای آتش بوده و هنوز هم در لرستان آتش را (آگر) می گویند.بنابرین (مال آیر) که در تلفظ ملایر شده است به معنی سرزمین آتش است و مناسبت آن هم این بوده که در مرکز این ناحیه از دو هزار سال پیش، آتشگاه بزرگی بوده است.

عده ای دیگر معتقدند که در زمان مادها در این منطقه با روشن کردن آتش بر روی تپه‎ها و کوه‎ها، اخبار را به سایر مناطق می رسانده اند و از این رو این منطقه (مل آگر) به معنی تپه آتش نامیده شده است.وجود آتشکده نوشیجان در اطراف ملایر و روشن کردن آتش بر روی کوه‎های اطراف آن که بعد از قرن‎ها هنوز پا برجاست، شاید دلیلی بر صحت این نظریه باشد.

بنای فعلی این شهر را با حکومت فتحعلی شاه قاجار در سال 1188 شمسی مقارن می‎دانند که به دست نوه اش حاج سیف الدوله (حاکم وقت ملایر و تویسرکان) آباد شد، به همین دلیل تا قبل از انقراض سلسله قاجاریه آن را (دولت آباد) می نامیدند.

اقتصاد شهرستان ملایر
اقتصاد شهرستان ملایر بیشتر بر پایه کشاورزی و صنعت است اگر چه تجارت و بازرگانی نیز رونق نسبی در این شهر دارد. 38 درصد تولید ناخالص  بخش صنعت استان مربوط به شهرستان ملایر است.

مهمترین محصولات کشاورزی ملایر: انگور،جو، گندم، حبوبات و علوفه است.

بادام، گردو، زردآلو و سیب گلاب نیز مهمترین محصولات باغی این شهرستان است.

مهمترین صنایع و هنرهای دستی ملایر عبارت اند از: مبل و منبت کاری، مروار(سبد) بافی، قالی و گلیم بافی.

سوغات و صادرات مهم این شهر نیز شامل: کشاورزی و تولیدی شامل: کشمش، شیره انگور، سرکه انگور، آبغوره، باسلق، بادام، گردو، عسل می‎باشد.

آثار تاریخی و باستانی شهرستان ملایر
شهرستان ملایر دارای آثار تاریخی و باستانی با قدمت بسیار زیاد است که بعضی از این آثار برای مخاطبان به تفسیر معرفی می‎‎شود.

ارگ تاریخی نوشیجان
تپه باستانی نوشیجان در سال  1346 در فهرست آثار ملی  کشور به  ثبت  رسید. این اثر در سال 1967 تا 1978 از سوی موسسه ایرانشناسی بریتا نیا و توسط دیوید  استروناخ طی 6  فصل مورد کاوش های  باستان شناسی قرار گرفت. دستاورد فعالیت‎های این هئیت شناسائی سه دوره معماری  باستانی متعلق  به ماد، هخامنشی و اشکانی است که مهمترین و اساسی ترین  لایه باستانی مربوط به سکونت اقوم ماد در این تپه در نیمه دوم قرن هشتم تا نیمه اول قرن ششم (ق.م) منسوب می باشد. آثار دو دوره دیگر در لایه‎های سطحی تر قرار داشته است که پس از انجام مطالعات علمی برداشته شده است.

آثار معماری مادی مکشوفه از نوشیجان عبارتند از:
1. بنای قدیمی جبهه غربی موسوم به اولین آتشکده
2.تالار ستوندار (آپادانا)
3.معبد مرکزی یا دومین آتشگاه
4. اطاق‎ها و انبارها
5.تونل
6.حصار و دژ
مطالعه ویژگی های خاص معماری این مجموعه که در نوع خود معرف نخستین نمونه‌های الگوهای معماری کشور در فلات ایران می باشد از جمله کاربرد طاق های هلالی وپوشش سقف به صورت گهواره ای کاربرد مقرنس در تزئین بنا(طاقچه های کاذب آتشگاه دوم) و نیز یکی از نمونه های نخستین تالارهای ستون داردر تاریخ معماری ایران وهمچنین مطالعه اشیا مکشوفه از این اثر باستانی مشتمل بر انواع ظروف سفالی و نیز مجموعه اشیا نقره ای اعم از حلقه‎ها و زیورآلات و قطعات متفاوت نقرهای که به ظن محققین معرف اولین اشکال  سکه می باشد راه گشای دانشمندان در شناخت بیشتر از فرهنگ معماری و هنر اوایل دوران تاریخی  بوده است. این مجموعه باستانی  در کنار آثار  مکشوفه از باباجان لرستان و حسنلوی آذربایجان بعنوان پیش در آمد و مرجع مطالعات تمدن ایرانی مطرح است.

به منظور حفاظت فیزیکی آثار معماری مکشوفه از ارگ نوشیجان که از خشت خام می باشد هئیت کاوشگر پس از انجام عملیات پژوهش میدانی اقدام به احداث سولخه ای بر روی آن نمود وبخش‎های عمده ای ازآثار را تحت پوشش قرار داد. همچنین جهت مقابله با روند دتخریب آثار باستانی ارگ نوشیجان اداره کل میراث فرهنگی استان همدان عملیاتی مشتمل بر استحکام بخشی سطوح پوشش سوله ومرمت شیروانی، انجام کاهگل بر روی دیوارها، مرمت و بازسازی قسمت‎های فروریخته ابنیه و تعویض خشت‎های فرسوده اقدام نموده است.

عمارت لطفعلیان
در خیابان مصطفی خمینی ملایر خانه ای قدیمی وجود دارد که  بخشی از یک مجموعه سکونت گاهی به یادگار مانده از دوران قاجار است. سازنده و مالک اولیه خانه مر حوم محسن مصدقی  معروف به  مصدق الممالک بوده ودر عصر فتحعلیشاه  قاجار  به واسطه رابطه خویشاوندی  که با دربار داشته با بهره گیری از معماران زبده آن دوره اقدام  به ساخت این  مجموعه نموده است. بخش های  سه گانه مجموعه عبارتنداز: اندرونی -  حسینیه و اصطبل خانه.خانه فعلی حسینیه این مجموعه بوده که بعدها توسط  مرتضی خان لطفعلیان خریداری شده وکاربردی مسکونی یافته است. این منزل در دو طبقه ساخته شده سقف طبقه همکف پوشیده از طاق آجری زیباست و پوشش طبقه فوقانی آن بصورت مسطح با تیر چوبی است.

زیباترین بخش این بنا حوض خانه است  که با طاق نماهای زیبای آجری به شیوه  چهاربخشی پوشیده شده است.
جریان آب قنات و وجود دو حوض سنگی در کف، هوا و فضای بسیار خنک و فرح‎بخشی را جهت گذر از گرمای تابستان برای ساکنین ایجاد کرده است. از دیگر ویژگی‎های این بنا تزئینات لمبه کوبی چوبی در سقف  طبقه اول و وجود درهای اروسی با شیشه‎های الوان است. این بنا در تاریخ 19/12/80  به شماره 4892 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

یخچال میرفتاح
یخدان یا یخچال میرفتاح با بنایی گنبدی شکل از جمله آثار دیدنی دوره قاجاریه شهرستان ملایر به شمار می‌آید.

این بنای تاریخی با ظاهری گنبدی شکل و از جنس آجر در دو کیلومتری جاده ملایر- بروجرد واقع شده است.
یخچال میرفتاح در دوران قاجاریه توسط شخصى به نام میرفتاح ساخته شده و ارتفاع آن از کف تا گنبد 12 متر و از سطح تا منبع ذخیره یخ 4 متر است.

این یخچال قدیمی داراى دو در، یکى به شکل دهلیز مخصوص ریزش و تخلیه یخ و دیگرى در اصلى است که با پلکان به قسمت انتهایى یخدان و محل برداشت یخ منتهى مى‌شود.

ضخامت دیوارهاى گنبد در قسمت تحتانى 92 سانتى‌متر و در بالا به سه ردیف آجر 20 سانتى‌مترى مى‌رسد. تنها عامل تزئین بنا دو ردیف آجرکارى است که به طور کمربندى و به ضخامت 220 سانتى‌‌متر داخل بنا را پوشانده است.

مصالح اصلى بنا عبارتند از: سنگ نتراشیده لبه‌دار طبیعى از کف تا سطح و از سطح به بالا و آجرهایى به ابعاد 5×20×20 سانتى‌متر.در قسمت بیرونى و داخلى یخدان دو ردیف خشت به کار رفته است که حالت عایق داشته و مانع از نفوذ گرما، در فصل تابستان ‌و ذوب شدن یخ‌ها مى‌شده است.

امروزه بعضى از قسمت‌هاى این بنا تخریب شده که در صورت تعمیر و بازسازى مى‌تواند به عنوان یک اثر تاریخى که جاذبه‌هاى خاص سیاحتى دارد مورد بازدید علاقه‌مندان قرار گیرد و یا به موزه یخچال تبدیل شود.یخچال میرفتاح در سال 1379 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره 3242 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

پارک سیفیه

پارک سیفیه ملایر در شمال شرقی و در دامنه کوه گرمه واقع شده است. این پارک حدود یکصد سال پیش توسط مرحوم سیف الدوله نوه فتحعلی شاه قاجار که چندی حکومت ملایر داشته است احداث گردید و به گردشگاه عمومی اختصاص یافته است. سیف الدوله جهت احداث پارک ابتدا زمین مورد نیاز را خریداری و پس از آن توسط مقنیان یزدی قناتی حفر کرده و از 8 کیلومتری آ ب را به پارک رساند. پارک توسط یکی از مهندسان ایتالیائی که جهت احداث پارک ها آمده بود طرح ریزی  شده است.بنا به در خواست سیف الدوله از دربار ناصرالدین شاه در جنوب پارک در بلندی تپه کم ارتفاعی که به تپه مناجات معروف است بنای زیبای آجری قرار دارد که آرامگاه خانوادگی سیف الدوله می باشد.  بنا به صورت چهارضلعی وبه شیوه معماری سنتی طاق و زنجیره ای ساخته شده است.  طاق مرکزی مقبره به شیوه چهار بخشی اجرا شده زیبائی خاصی به بنا بخشیده است این مقبره در سال1305 هجری بر روی مزار مرحوم سیف الدوله ساخته شده و پس از آن 7  تن دیگر از اعضای خانواده ایشان از جمله امیر مؤید، نوه سیف الدوله که او نیز چندی حاکم ملایر بوده به خاک سپرده شد.

بازار ملایر
بازار ملایر از جمله بازا ر های سنتی و سر پوشیده است و قدمتی بالغ بر 150 سال دارد که در گذشته مرکز تجاری شهر بوده  و عملکرد خود را تا عصر حاضر حفظ  نموده است. قدمت  بازار به دوره قاجاریه برمی گردد. شالوده بازار توسط  شیخ الملوک  به صورت راسته ای طبیعی که به مسجد  جامع یا مسجد شیخ الملوک ختم می شد پایه  گذاری شد و پس از آن افراد با نفوذ و متموّل  دیگر راسته ها و سراهای دیگری به این راسته اصلی افزودند.

قسمت های مختلف مجموعه بازار  عبارتند از : راسته شیخ الملوک ـ بازار خان ـ بازار مهرعلیخان ـ بازار کفاش ها ـ بازار سوخته ـ سرای میر فتاح ـ سرای خان ـ چهارسو بزرگ و چهارسوی کوچک بازار و  زور خانه بابک که در گذشته تیمچه بوده است.

منطقه حفاظت شده لشگردر
منطقه حفاظت شده لشگردر با وسعتی در حدود 16000 هکتار در شرق و جنوب شرقی ملایر قرار دارد این منطقه به سبب ویژگیهای طبیعی دارای تنوع گیاهی و جانوری مناسبی بوده و از اکوسیستم‎های پویا و کمتر دست خورده استان همدان محسوب می شود بلندترین ارتفاع منطقه 2758 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

این منطقه به جهت برخوردار بودن از شرایط لازم ابتدا در بهمن ماه سال 1363 به عنوان منطقه شکار ممنوع و سپس به جهت بهبود شرایط اکولوژیکی و خصوصا زیستی در اسفندماه سال 1369 با جهد و کوشش مجموعه پرسنل اداره کل حفاظت محیط زیست همدان با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست عنوان منطقه حفاظت شده را از آن خود کرد. این منطقه به لحاظ موقعیت طبیعی و توپوگرافی دارای سه وضعیت کوهستانی. تپه ماهوری و نسبتا دشتی می‎باشد.مناطق کوهستانی زیستگاه کل و بز و مناطق تپه ماهوری زیستگاه گونه حمایت شده قوچ و میش ارمنی می باشد و مناطق دشتی نیز به سبب تغییر نوع کاربری زمین از جانب روستائیان به صورت کشت باغات انگور درآمده است.

(گونه های جانوری) منطقه حفاظت شده لشگردر به سبب سیمای کوهستانی عدم دسترسی سهل و آسان به تپه ماهورهای قابل توجه و پوشش گیاهی نسبتا مناسب از دیرباز وحوش قابل ملاحظه ای بوده است گرچه جمعیت آنان در سالیان اخیر سیر نزولی شدید را طی کرده است اما پس از اعلام به عنوان حفاظت شده و حفظ و حراست آن احیاء جمعیت وحوش روند مطلوبی را طی نموده است. از پستانداران منطقه می توان پازن، گوسفند وحشی، گرگ، شغال، روباه، تشی، خرگوش، گورکن، کفتار و رودک و از پرندگان کبک، تیهو، باقرقره، عقاب طلایی، فاخته، دلیجه، کمر کلی، پری شاهرخ، چکچک، و از خزندگان انواع مار را می توان نام برد.

برج مقبره باباحسین
این بنا در روستای سیاه کمر از توابع دهستان سفیدکوه و در بخش سامن واقع است. فاصله روستا تا مرکز شهرستان حدود 50  کیلومتر است بنا بصورت  برج  آجری  دوازده  ضلعی  است که در مجاورت گورستان  قدیمی  روستا قرار دارد. سقف برج دو پوش بوده و مشابه بناهای دوره  ایلخانی می باشد.گنبد بیرونی  بصورت رک(مخروطی) می باشد که از امتداد اضلاع دوازده‎گانه پدیدار  می شود و از این گنبد حدود 2 متر بیشتر باقی نمانده است.

گنبد داخلی به صورت عرق چین  می باشد  داخل بنا  به صورت هشت ضلعی است ودر داخل هر یک از اضلاع هشت گانه طاق های رفیعی ساخته شده که تا زیر گنبد امتداد دارد. بنا دارای دو در می باشد. یکی در جبهه جنوبی و دیگری در غرب بنا تعبیه شده است به گفته اهالی این بنا بر مزار یکی از پیامبران الهی بنام یوشع بن نوح ساخته شده و در گذشته یهودیان منطقه به زیارت آن می آمدند.

امامزاده سام و حام
این بنا در داخل شهر سامن و در کنار گورستان واقع شده است. بنا عبارت است از دو گنبد جدا از هم به ارتفاع تقریبی 7 متر که هر دو از قاعده ای مربع شروع  وبه طرف بالا با انحنای خاصی به طرف داخل شکل مخروطی می یابند. این دو گنبد بر مزاردو در پیامبر زاده: حضرت سام و حام از فرزندان حضرت نوح علیه السلام ساخته شده است.

دو ضریح  چوبی منبت زیبا نیز  بر روی هر دو قبر و داخل فضای داخلی امامزاده ساخته شده است که از کارهای چوبی  بی‎نظیر گذشته می باشند  اسناد قدیمی مبنی بر وجود این امامزاده  در دوره صفویه در دست است که قدمت تاریخی بنا را مشخص می کند در بین دو گنبد ذکر شده گنبد کوچکتری وجود که آرامگاه خانوادگی یکی از سادات جلیل القدر سامن (حاج آقا طباطبائی) می باشد.

برج سامن
در داخل شهر سامن برج مرتفع خشتی وجود دارد که روزگاری با چند برج مشابه دیگر که در فواصل مختلف در حصار محافظ شهر ساخته شده بودند عمل دیدبانی و حراست از ساکنین داخل حصار را انجام می داده است. امروزه نه از حصار و نه از برج‎ها دیگر خبری نیست. برج حاضر با ارتفاع حدود 14 متری تماماً از خشت خام و کاملاً به شکل دایره ساخته شده است.

برج درچهارطبقه ساخته شده است. طبقه چهارم دارای پوشش مسطح تیر چوبی است و بقیه طبقات با طاق‎های گنبدی خشتی پوشیده شده اند. در بدنه بخشهای فوقانی برج به فواصل مختلف سوراخ‎هایی جهت دیدبانی و تیر اندازی تعبیه شده است.

برج بید کرپه
برج بید کرپه بنای آجری است که در روستای بید کرپه وسطی از توابع بخش زند واقع است. این برج در پی هجوم اقوام لُر که روزگاری به غارت مناطق مرکزی ایران می پرداخته و صرفاً جهت دیدبانی ساخته شده است. بنا در سه طبقه ساخته شده و راه ورود به داخل از طبقه دوم می باشد. مصالح به کار رفته از سنگ و آجر است که با ملات گل ساخته شده است. در بدنه های طبقه فوقانی سوراخ هائی به عنوان تیرکش تعبیه شده است. وجود این برج در این منطقه نشان از رونق و آبادانی آن در گذشته داشته است.

قلعه سلیمان خان بوربور
این قلعه در روستای بزرگ اسلام آباد از توابع بخش جوکار واقع شده است و با مرکز شهرستان حدوداً 50 کیلومتر فاصله دارد , قلعه از چند بخش مجزا که هر کدام از بخش‎ها یک قلعه محسوب می شوند و همگی درون حصاری رفیع قرار دارند تشکیل شده است, 10 برج خشتی به فواصل معین در حصار تعبیه شده است , قلعه مساحتی حدود یک هکتار را اشغال نموده است.

از ورودی جنوبی وارد هشتی زیر برج می شوند و پس از آن دالان طویلی تا برج شمالی ادامه دارد در طرفین دالان کوچه مانند قلعه های عظام الملک -  محمودخان و سلیمان خان قرار گرفته است. داخل این قلعه حمام اختصاصی نیز وجود دارد که به صورت طاق و تویزه و دارای خزینه می باشد.

در جای جای قلعه آجر کاریهای زیبا در نماهای بنا و تزئینات گچبری در بدنه های داخل اتاقها به وفور دیده میشود. این بنا به واسطه مجاورت با تالاب فصلی آق گل می تواند به یکی از جاذبه های گردشگری پر رونق شهرستان تبدیل شود.

شهر زیرزمینی سامن
کاوش‏های باستان‏ شناسی در محوطه ه‏ای زیرزمینی در شهر سامن واقع در جنوب شهرستان ملایر منجر به کشف شهری پنهان شد که در یک بستر سنگی و به صورت دست‌کند ساخته شده است.

این شهر زیرزمینی، هنگامی که مخابرات استان همدان قصد کشیدن فیبرهای نوری از زیر زمین را داشت کشف شد. بر همین اساس طی مجوزی ازسوی پژوهشکده باستان‏شناسی، هیئتی متشکل از انواع کارشناسان شامل باستان ‏شناس، انسان‏ شناس، کارشناسان مرمت و … کاوش‌‏های خود را در این شهر به انجام رساندند که منجر به کشف فضاهای دست‏ کند با حدود 25 اتاق، سالن و راهروهای ارتباطی شد.شواهد اولیه حاکی از پیدایش این فضاها در دوره پیش از اشکانی بود. بر اساس این یافته‌ها می‏‌توان احتمال داد که نخستین بار این فضاهای معماری به منظور انجام مراسم مذهبی خاصی، احتمالا میترائیسم، مورد استفاده بوده است. این شواهد حاکی از آن است که مراسم مذهبی به صورت پنهانی در زیر زمین انجام می‏‌گرفته است.

بر این اساس احتمال داده می‏‌شود که در دوره اشکانی از این فضاها به عنوان محل تدفین مردگان استفاده شده است و از اتاق‏‌ها به عنوان گوردخمه استفاده کرده‌‏اند.شهر زیرزمینی سامن در عمق 3 تا 6 متری زمین کشف شد و کانال‌های حفر‌ شده درون آن به مرور در دوره‌های تاریخی کنده شده‌اند و اطراف آن‌ها نیز اتاق‌های متعدد وجود دارند.این کانال‌ها از نظر ساختار معماری، بسیار جالب هستند و کاربری خاصی داشته‌اند. در این کانال‌ها پس از پاک‌سازی، 60 اسکلت شناسایی شدند که درون 9 اتاق قرار داشتند و با توجه به بررسی‌های انسان‌شناسی شواهدی وجود دارند که تدفین‌هایی به‌صورت تدفین باز انجام شده‌اند.

علاوه بر این شواهد، 6 مورد بقایای انسانی نیز وجود دارند که به‌طور دقیق نشان می‌دهند، این اتاق‌ها در کاربری‌ نهایی به‌صورت محل تدفین استفاده می‌شدند، به‌طوری که استخوان‌ها را جمع می‌کردند و دوباره تدفین‌های جدیدی انجام می‌دادند.از 60 اسکلت یافت شده، 16 مورد مرد، 26 مورد زن، 14 مورد کودک و یک نوزاد شناسایی شده‌اند و جنسیت 3 مورد از آن‌ها نیز تشخیص داده نشده است.
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir