پايگاه خبری همدان پرس، نخستين رسانه آنلاین استان همدان در عرصه اطلاع رسانی
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهر و شورا
کد مطلب:  118تاریخ انتشار:  18 اسفند 1399 - 9:3
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 مسئولان به داد تولید‌کنندگان واقعی برسند

گفتگو با یک خیر کارآفرین
به گزارش همدان پرس؛ کانون‌های کارآفرینی کشور در استان‌ها متشکل از کارآفرینان برتر صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه کارآفرینی است که به‌عنوان اتاق فکر کارآفرینی فعالیت دارند و اهدافی مانند افزایش توان مدیریتی استان در کمک به شناسایی موانع توسعه کارآفرینی برای دستیابی به راهکارهای رفع این موانع، هم‌افزایی و مشارکت حداکثری کارآفرینان در تصمیم سازی مدیران ارشد استان در زمینه توسعه کارآفرینی ایجاد زمینه و بستر مناسب برای گسترش و ترویج انواع کارآفرینی اقتصادی، اجتماعی و غیره و نهادینه‌کردن فرهنگ آن در استان، مشاوره و کمک به تصمیم‌گیری مدیران ارشد استان و افزایش ضریب اطمینان تصمیمات اتخاذشده در زمینه کارآفرینی را پیگیری می‌کنند و وظایف و فعالیت‌های کانون نیز شناسایی، طرح و بررسی موانع کارآفرینی در استان در مراحل مختلف از خلق ایده، ایجاد کسب‌وکار، رشد، تثبیت و خروج از کسب‌وکار و ارائه راهکارهای عملیاتی بهبود وضعیت، شناسایی عوامل مؤثر در توسعه کارآفرینی استان، بررسی قوانین و مقررات مرتبط با کارآفرینی و ارائه راهکارهای عملیاتی به منظور تسهیل قوانین رفع مغایرت‌ها و موانع قانونی موجود، به مدیران مرتبط استانی_کشوری، کمک فکری، اظهارنظرهای مشورتی و ارائه پیشنهاد‌ها سیاستی مؤثر به مدیران ارشد دستگاه‌های اجرایی استان دفتر توسعه کارآفرینی وزارت در امر تصمیم‌گیری و اجرای برنامه‌های توسعه کارآفرینی، ارتباط مؤثر با سازمان‌ها و نهادهای مرتبط در استان ازجمله دانشگاه‌ها مراکز رشد و مؤسسات پژوهشی، شناسایی و مستندسازی تجربیات کارآفرینان استان و برقراری سازوکارهای مناسب برای تعامل مستمر با آن‌ها، کمک فکری و مشاوره به مدیرکل استان برای پیشبرد اهداف توسعه کارآفرینی استان، بررسی و تشخیص فرصت‌ها و تهدیدهای کسب‌وکار در استان‌ها، ایجاد ارتباط مستمر با خیران استان و ایجاد فضای لازم برای تشکیل جامعه خیران کارآفرین استان باهدف توسعه کارآفرینی در کشور تعریف‌شده است.

در این زمینه با علی‌اکبر فلاحی رئیس کانون کار‌آفرینان خراسان جنوبی و مالک مجتمع صنایع کاشی و سرامیک فرزاد در همدان گفت‌وگو کردیم فردی که دستی در کار‌های خیر و انسان دوستانه دارد و اکنون بیش از 70 بهار از زندگی را با تلاش برای تولید و اشتغال و کسب تجربه در این مرزوبوم پشت سر گذاشته است. تلاشی که در زنجیره تولید و صنعت کاشی و سرامیک، آجرنما و آجر سفال، مجتمع‌های کشاورزی ودامپروری ( انواع محصولات کشاورزی و تولیدات دامی)، معدن، آماده‌سازی خاک و فرآوری مواد معدنی، حمل‌ونقل، صنایع مرتبط با صنعت کاشی و سرامیک، کارتن‌سازی، ورق‌سازی کارتن، واحد کاغذ کربناتی هادی گستر، تولید رنگ و لعاب، تولید نایلون نایلکس بسته‌بندی، صادرات صنعت بیمه دیده می‌شود.

وی کار‌آفرین فعالی است که نشانه این تلاش را در به ثمر نشستن ‌ و راه‌اندازی واحد‌های تولیدی مانند شرکت‌های کاشی فرزاد، سرامیک یلدا، آجرنمای فلاح11، کشاورزی فلاح دشت شاهرخت، مجتمع کشاورزی دام‌پروری، شرکت حمل‌ونقل فرامرز سیر کویر، نمایندگی بیمه و غیره به عرصه تولید و اشتغال کشور آورده است و از رهاورد این تلاش خستگی‌ناپذیر او را به عنوان‌هایی مانند کارآفرین برتر و صادرکننده نمونه شرکت کاشی و سرامیک فرزاد در سال‌های 89-90 و 90-91 تکرار آن در سال‌های 92-91،93-92،94-93 و 95-94 مفتخر کرده است.

وی در آغاز سخن خود با اشاره به این‌که 10 تا 15 ساله بوده است که در حوزه کار و تلاش وارد شده است، با اشاره به وضعیت فعالیت کار‌آفرینان در استان‌های مرزی کشور به‌خصوص استان خراسان جنوبی گفت: دولتمردان باید به تولیدکنندگان واقع در استان‌های مرزی نگاه ویژه‌ای داشته باشند چراکه رونق تولید در این استان‌ها به معنای تأمین امنیت کشور و کاهش مهاجرت است.

فلاحی ادامه داد: مهاجرت‌ها ناهنجاری‌های اجتماعی را برای شهرهای بزرگ ایجاد خواهد کرد.

وی به فعالیت‌های کارآفرینی خود در صنایع کاشی و سرامیک فرزاد نیز اشاره کرد و از راه‌اندازی طرح سلولزی کاشی فرزاد که کاغذ سلولزی تولید خواهد کرد سخن گفت که ساخت این واحد با سرمایه‌گذاری ۱۴۰ میلیارد تومان آغاز و اکنون هزینه ساخت این واحد از 700 میلیارد‌تومان هم به دلیل تغییرات در هزینه‌های ساخت و تورم در جامعه بیش‌تر شده است، این واحد روزانه ۳۰۰ تن کاغذ تولید خواهد کرد و به‌صورت مستقیم برای یک هزار نفر  و غیر‌مستقیم برای هزاران نفر در صنایع تبدیلی وابسته شغل ایجاد خواهد کرد این واحد دردست راه‌اندازی است.

وی با یاد‌آوری این‌که کار خیر و خداپسندانه خود را از پدر و مادر به ارث برده است، ادامه داد: به دلیل همت و تلاشش موفق شده است که این نقش خیرخواهانه را در ساخت خانه بهداشت، مشارکت در ساخت دانشگاه، کمک به کهریزک و غیره امکانپذیر کند و ایران را سرای خود می‌داند. به گونه‌ای که 20 تا 30 درصد از در‌آمد ناشی از اموال خود را برای امور خیر در بخش‌های مختلف اختصاص داده است و فرزندانش نیز پای جای پای پدر در امور خیر گذاشته‌اند و دستی در این امور خیر به شکل‌های مختلف دارند.

فلاحی بخش دیگر سخنان خود را به کارخانه تولید کاغذ از کربنات کلسیم اختصاص داد و اظهار کرد: ساخت کارخانه تولید پارکت و تولید فوم پی.وی.سی را با بیش از ۷۳ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در دستور کار دارد. این واحد‌های تولیدی برآورد ایجاد اشتغال برای ۱۹۶ نفر به‌طور مستقیم دارند و در صنایع وابسته و تبدیلی جمع‌آوری مواد اولیه، حمل‌ونقل، صنایع تبدیلی و طرح‌های جانبی نیز برای 10 برابر این تعداد شغل ایجاد خواهند کرد.

وی روی سخن خود را به تصمیم‌گیران کشوری آورد و افزود: اگر می‌خواهیم ایران به مانند همیشه سرافراز باشد باید بدنه دولت را کوچک و چابک کنیم و این نیز راهی جز فراهم آوردن شرایط تولید با پرداخت تسهیلات با سود بسیار کم یا حتی بلاعوض به تولید‌کننده واقعی امکانپذیر است چرا که وقتی عده‌ای فقط در کانون‌های کار‌آفرینی خوب انتخاب نشده باشند بیشتر به دنبال منافع شخصی خود هستند و منابع مالی کشور که باید برای تولید و اشتغال هزینه شود در ساخت‌وساز هزینه خواهد شد و شاهد بیکاری‌ها در کشور و سایر مشکلات امروز کشو خواهیم بود.

فلاحی گفت: باید شرایطی فراهم شود که تولید کنندگان در تولید خود وابسته به وام و تسهیلات نباشد و اگر واوم یا تسهیلاتی هم پرداخت می‌شود 3 الی 4 درصد سود داشته باشد وام‌های با بهره‌ 18 و 20 درصد تولیدکننده را نابود می‌کند و به خاک سیاه می‌نشاند باید زیرساخت‌ها را در تولید برای تولید‌کننده فراهم کرد. جلساتی که برای تولید برگزار می‌شود و خروجی ندارد باید این جلسات را کم کرد و برگزار نکرد تولید‌کننده باید وقتش صرف تولید شود و مسائل جانبی وقت تولید‌کننده را به هدر ندهد.

این کار‌آفرین خراسان جنوبی ادامه داد: در تولید تلاش من این بوده است که به وام و دریافت تسهیلات وابسته نباشم و تولید، کار‌آفرینی و اشتغال خود را در حوزه‌های مختلف برنامه‌ریزی کردم و اکنون در مرز افغانستان مشغول به تولید و ایجاد اشتغال برای مردم کشورم هستم و به کشور‌های مختلف دنیا نیز این تولید را صادر می‌کنم. 300 تا 400 هکتار زمین کشاورزی دارم و برای بیش از 2 تا 3 هزار نفر در مجتمع کاشی فرزاد شغل ایجاد کردم. از دامداری و کشاورزی شروع کردم و همچنان این کار را در این حوزه‌ها ادامه می‌دهم.

فلاحی درباره وضعیت کانون‌های کارآفرینی و وضعیت فعلی آن نیز گفت: باید افرادی در این کانون‌ها وارد شوند و فعالیت کنند که از قبل شناسایی‌شده باشند افرادی باشند که دلشان به حال این کشور و تولید و اشتغال بسوزد نه این‌که در پی این باشند که کدام وام بدون بهره و بلاعوض و کم‌بهره را چطوری دریافت کند کار‌آفرین واقعی کسی است که شغل ایجاد کند و دامنه تولید و اشتغال خود را برای مردم هر روز افزایش دهد نه‌این‌که اگر وامی را بگیرند و در ساخت‌وساز وارد شوند که تأثیری در صنعت و تولید و اشتغال کشور ندارد. مسئولان کشور باید نظارت دقیق کنند هرکسی وام و یا پولی از بیت‌المال گرفت و برای تولید خرج نکرد به اشد مجازات برسد؛ این خیانت به مردم کشور است که پول بیت‌المال را خارج از تولید هزینه کنند و هیچ نفعی به این مردم عزیز نرسد؛ مردمی که پای انقلاب ایستادند انتظاری بیش از این هم از مسئولان نظام ندارند که تولید دوام داشته باشد و گرانی نباشد و مردم در آسایش و رفاه زندگی کنند نه این‌که عده‌ای به‌عناوین‌مختلف بیت‌المال را غارت کنند و مردم با رنج و درد و بیکاری و گرانی دست و پنجه نرم کنند و هر روز نیز سفره آنان خالی‌تر از قبل شود باید مسئولان به داد تولید‌کنندگان واقعی برسند تا کشور از این وضعیت خارج شود تولید حلال واقعی مشکل کشور است که نیاز به حمایت واقعی دارد نه حرف و دیگر هیچ.
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان‌پرس

همدان‌پرس

, کارآفرین

کارآفرین

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir