حلول ماه رمضان ماه مغفرت و نیایش مبارک
 
 تماس با ما | درباره ما | شناسنامه | تعرفه آگهی | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | فرهنگ | ورزش | مجلس | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شورا | شرکت‌ها | انتخابات ۹۶تلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  29954تاریخ انتشار:  25 تیر 1396 - 18:3
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 صحبت های اژه ای در مورد حسین فریدون، قاتل آتنا، جاسوس آمریکایی و بقایی

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضا امروز یکشنبه در جریان نشست خبری خود با اصحاب رسانه در مورد بازداشت حسین فریدون و مسائل مرتبط به قاتل و همچنین یک جاسوس آمریکایی مطالبی را بیان کرد.
به گزارش همدان پرس؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضا امروز یکشنبه در جریان نشست خبری خود با اصحاب رسانه، در ابتدا ضمن خوشامدگویی و آرزوی شفای عاجل برای همه بیماران، بویژه یکی از همکاران رسانه‌ای اظهار کرد: در ابتدا چند نکته را مطرح می‌کنم که نکته نخست بحث دختر بچه‌ای است که توسط یک فرد مجرم به قتل رسید و در همان لحظه که اعلام شد این دختربچه مفقود شده، همه مسئولان استانی با جدیت تمام از جمله نیروی انتظامی، نیرو‌های امدادی و هلال احمر و ودادستانی و سایر دستگاه‌ها بلافاصله وارد کار می‌شوند و همه بررسی‌ها و بازرسی‌های لازم را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: در بررسی‌های اولیه نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود؛ در نتیجه به افرادی مظنون می‌شوند؛ از جمله به فردی که اکنون در بازداشت است و براساس قرائن و شواهدی این فرد را تحت تعقیب قرار می‌دهند. بر اساس گزارش دادستانی این فرد در ابتدای بازداشت که هنوز به قتل اعتراف نکرده بود، به همسر خود پیغام می‌دهد که مقداری مواد مخدر را در یک قسمت از محل مسکونی مخفی کرده‌ام که آنها را جابجا کنید.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: همسر وی نسبت به این موضوع نگران می‌شود و موضوع را اطلاع می‌دهد که بلافاصله پس از آنکه برای بررسی می‌روند، به جنازه می‌رسند و به این ترتیب مسئله دنبال می‌شود. دستگاه قضایی استان با تمام جدیت از لحظه اول پیگیر موضوع بوده و ریاست محترم قوه قضائیه نیز تأکید کردند که هرچه سریع‌تر به این پرونده رسیدگی شود.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: در اثنای رسیدگی به این قتل فجیع و دلخراش، متهم به یک مورد دیگر اعتراف می‌کند که من مدت‌ها قبل هم خانم دیگری را به قتل رسانده‌ام و مثلاً در فلان قسمت در چاهی جنازه وی را ر‌ها کرده‌ام که با همه تحقیقاتی که انجام شده، هنوز آثاری از آن جسد (تا زمانی‌که حداقل این گزارش را دادستان به من داده) کشف نشده است. البته، چون این مسئله هم مهم است و هم حق‌الله و هم حق‌الناس محسوب می‌شود، موضوع در حال پیگیری است؛ اما به غیر از اعتراف خود این فرد هنوز اسناد و مدارک و آثاری از آن جسد در آن محوطه‌ای که وی گفته، پیدا نشده است؛ که اگر چنانچه تکلیف این موضو ع. روشن شود هرچه سریع‌تر به این پرونده نیز رسیدگی می‌شود.

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه این فرد چند اعتراف دیگر هم کرده است، گفت: آنچه که این فرد اعتراف کرده و محل آن را نشان داده، همین مورد دوم است که البته هنوز آثاری از جسد در آن نقطه یافت نشده است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات بانک مرکزی برای ساماندهی شرکت‌های تعاونی اعتباری گفت: رئیس بانک مرکزی و مسئولان این بانک تلاش وافری دارند تا شرکت‌های تعاونی اعتباری را ساماندهی کنند؛ جلوی فعالیت آن‌هایی که مجوز ندارند را بگیرند؛ آن‌هایی که از مرجع قبلی مجوز دریافت کرده‌اند، اما مرتکب تخلفاتی شده‌اند را یا اصلاح کنند و یا اگر لازم است منحل کنند و یا جلوی فعالیت غیرمجاز آن‌ها گرفته شود و آن‌هایی را که لازم است، به مسیر صحیح خود هدایت کنند؛ این کار خوب است و من مجددا از بانک مرکزی برای اقدام جهت ساماندهی این تعاونی‌های اعتباری تشکر می‌کنم و قوه قضائیه نیز نهایت کمک را خواهد کرد تا در این رابطه حقوق مردم حفظ شود. من به مردم امیدواری می‌دهم که با توجه به این اهتمام بانک مرکزی و کمک قوه قضائیه، انشاءالله حقی از کسی ضایع نشود؛ البته باید این توصیه را داشته باشم که در ساماندهی خود و احیای حق مردم تسریع داشته باشند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به اشتباهات رسانه‌ای که در هفته‌های گذشته در رابطه با چند موضوع انجام شده است، اظهار کرد: دیروز مصاحبه‌ای که با فرد دیگری انجام شده بود، در زیرنویس صداوسیما از قول من منعکس شد که مطلبی در رابطه با "کاسپین" بود. وقتی به من اطلاع دادند، اعلام کردم که در این رابطه مصاحبه‌ای نداشته‌ام؛ سپس معلوم شد که، چون بنده قبلاً دادستان کل کشور بودم، فکر کرده‌اند این نقل قول منسوب به بنده است که البته هم در صداوسیما و هم در برخی سایت‌ها اصلاح شد؛ اما امروز متأسفانه برخی از روزنامه‌ها همان مطلب دیروز را از قول بنده نقل کردند که انتساب آن به من درست نمی‌باشد.

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه با اشاره به انتشار مطلب نادرست دیگری گفت: در مطلب دیگری آمده بود که در برخورد با کارچاق‌کن‌ها 15 هزار میلیارد تومان کشفیات انجام شده است که این حرف ناصحیح است و ظاهراً سه صفر ناقابل به آن اضافه کرده‌اند و به‌جای آنکه بگویند 15 میلیارد، گفته‌اند 15 هزار میلیارد.

معاون اول قوه قضائیه افزود: اشتباه رسانه‌ای دیگر در خصوص شکایت‌ها علیه قضات بود که من در مرتبه قبلی در این رابطه توضیح دادم و در اینجا به آن اشاره نمی‌کنم.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از عوامل نفوذی امریکا که دو تابعیتی بود و هم تابعیت امریکا را داشت و هم از تابعیت یک کشور خارجی دیگر برخوردار بود، با نفوذ خاصی وارد ایران شده بود که توسط نیرو‌های وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شد و محرز شد که وی در جهت جمع‌آوری اطلاعات فعالیت می‌کند و در بحث نفوذ دخالت داشته است که پرونده این فرد به دادگاه رفت و در دادگاه بدوی به ۱۰ سال حبس محکوم شد که البته این حکم قابل اعتراض و تجدید نظرخواهی است و چنانچه حکم این فرد که مستقیما از ناحیه امریکا هدایت می‌شده است، قطعی شد، شاید من بیشتر توضیح دهم که چه اقداماتی داشته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: همانطور که ملت ما استحضار پیدا کردند نیرو‌های ۵۰ سفارتخانه خارجی به دعوت "سازمان زندان‌ها" از "زندان اوین" بازدید کردند. من بخشی از مصاحبه این افراد را که پس از بازدید انجام شده بود و دستنوشته‌هایی که پس از بازدید داشتند را خواندم و یک ارزیابی داشتم از این مستندات که با آنچه ضد انقلاب دراین مورد می‌گفت، کاملا متفاوت بود.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: این سفرا از این بازدیدی که داشتند بسیار راضی بودند و اعلام کردند که به سؤالات ما با سعه صدر پاسخ داده شد و ما از مکان‌هایی که مورد نظرمان بود، بازدید کردیم؛ اما عده‌ای از ضدانقلاب و برخی از افراد ایرانی که در خارج هستند، از این بازدید و از این اعلام رضایت سفرای بازدیدکننده اظهار نارضایتی کردند که واقعاً باید به حال آنها تأسف خورد.

معاون اول قوه قضائیه در ادامه با اشاره به اقدامات فرهنگی صورت گرفته در سازمان زندان‌ها گفت: در سنوات گذشته بخصوص در سال‌های ۹۴ و ۹۵ اقدامات فرهنگی در سطح قوه قضائیه، مخصوصاً سازمان زندان‌ها به لحاظ ساختاری و امکاناتی و بودجه‌ای تقویت شد که این امر اکنون آثار خود را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: یکی از کار‌های مؤثر در این بخش ارتباط و انس زندانیان با قرآن است. فقط در استان آذربایجان شرقی ۱۷۱۹ نفر توانستند با قرآن در بخش‌های قرائت و تفسیر و ترتیل و حفظ انس بگیرند و همچنین ۲۴۵ نفر نیز توانستند از یک جزء تا کل قرآن را حفظ کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: خبر حفظ قران از سوی این زندانیان بسیار مسرت‌بخش است؛ البته این موضوع تنها به استان آذربایجان شرقی اختصاص ندارد و در استان مرکزی هم در این زمینه شاهد رشد قابل توجهی هستیم.

سخنگوی دستگاه قضا اظهار کرد: کسانی که در رابطه با موضوع مواد مخدر محکوم به مجازات اعدام شده بودند و حکم آنها قطعی شده بود و دستور اجرای آن نیز صادر شده بود، وقتی گزارش شد که این افراد شروع به حفظ قرآن کرده‌اند و آثار این اقدام در روحیه و رفتار و برخورد آنها با خانواده‌شان نمایان شده است، خود بنده برای ۳۰ نفر از آنها درخواست تخفیف مجازات کردم که در رابطه با برخی از آنها موافقت شده و برای برخی دیگر نیز در دست پیگیری است.

معاون اول قوه قضائیه خاطرنشان کرد: چنانچه مجرمینی باشند که در مقام جبران مافات باشند و از گذشته خود پشیمان شوند، حتماً ارفاقات مختلفی برای آنها صورت می‌گیرد که در مرحله اول شامل تخفیف مجازات می‌شوند و چه بسا مشمول عفو نیز قرار گیرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه درباره تخلفات برادر رئیس جمهور حرف‌هایی مطرح شده و درفضای مجازی بطور گسترده آمده است که حسین فریدون دستگیر شده است، گفت: در خصوص این فرد چندین نوبت تحقیق شده  و افرادی دیگری نیز موردتحقیق قرار گرفته‌اند که برخی از افراد بازداشت هستند.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: دیروز برای این فرد یک قرار تامین صادر شده است؛ اما چون تامین وثیقه نکرده، به زندان معرفی شده‌ است. البته قرار ِصادر شده، قرار موقت زندان نیست؛ بلکه قرار تامین وثیقه است و اگر وثیقه را تامین کنند، آزاد می‌شود. از اینکه مبلغ صادر شده برای وثیقه چقدر است، اطلاعی ندارم. پرونده ایشان در حال رسیدگی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه سخنگوی دولت گفته که پرونده کاسبان تحریم را به قوه قضائیه ارسال کرده است؛ آ‌یا این موضوع ربطی به فروش نفت در دوران تحریم دارد، بیان کرد: باید از خود سخنگو بپرسید که منظور از کاسبان تحریم چه کسانی هستند. طبیعتا چنین پرونده‌ای با چنین اسمی به قوه قضائیه نمی‌آید. اگر منظور فروش نفت توسط بابک زنجانی است باید گفت: در این پرونده خودِ مدعی العموم ورود کرده و حتی دولت و وزارت نفت هم در ابتدا شکایتی نکردند. البته تقاضای ممنوع الخروجی کردند؛ اما واقعیت این است که در این پرونده درابتدا مدعی العموم ورود پیدا کرده است.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آخرین وضعیت پرونده توهین کنندگان به رئیس جمهور در روز قدس گفت: این پرونده تشکیل شده است؛ چون این اقدام در خیابان رخ داده، نیروی انتظامی می‌توانست اقدام کند؛ چنانچه نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات افرادی را در این خصوص معرفی کنند، پیگیری صورت می‌گیرد. درحال حاضر دادستان تهران دراین پرونده ورود کرده و موضوع درحال حاضر در دادسرا مطرح است.

معاون اول قوه قضائیه بیان کرد: البته در خصوص این پرونده چند اسم و عکس داده شده است؛ اما آدرس و مشخصاتی نداده‌اند که افراد احضار شوند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره آشفتگی‌ در خصوص ثبت سند خودرو، گفت: اینکه که گفته می‌شود رئیس مجلس بیان کرده است که ثبت سند در نیروی انتظامی باید انجام شود، توسط ایشان تکذیب شده است. در این خصوص رئیس قوه قضائیه بخشنامه‌ای تهیه کرده‌اند که در آن درباره قانون توضیحاتی داده شده ودر آخر گفته‌اند محاکم، اسنادی را بعنوان سند رسمی قبول کنند که در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده است؛ چنانچه سندی در دفاتر ثبت نشده باشد، در محاکم سند رسمی حساب نمی‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که در روز‌های گذشته شاهد بازداشت یک متهم از مسئولان دولت سابق بودیم؛ ریاست سابق جمهور در مورد بازداشت این متهم اعلامیه‌ای داده و مسائلی را در رابطه با مقام محترم تحقیق پرونده مطرح کرده و سپس دادسرای تهران اعلامیه‌ای داده و به برخی جزئیات پرونده از جمله فساد مالی اشاره کرده؛ آیا اطلاعیه‌ای از این دست بر علیه مقامات قضایی، دادسرا و قوه قضاییه وصف مجرمانه دارد و قابل تعقیب است یا خیر، گفت: بخشی از اینها حتماً قابل تعقیب قضایی است.

وی ادامه داد: جناب آقای احمدی نژاد نامه‌ای سرگشاده خطاب به ملت نوشتند که در فراز‌های مختلفی در این نامه بخش عمده‌ای از مسائلی که در این رابطه اظهارنظر شده، خلاف واقع است. متأسفانه مثل همیشه ایشان از یک فرد (احیاناً از خود متهم) مطالبی را شنیده‌اند و به استناد آن چنین قضاوتی می‌کنند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: مطالب دیگری هم خارج از این پرونده در نامه مطرح کرده‌اند که در جای خود باید به آن پرداخته و پاسخ داده شود که در حال حاضر در مقام آن نیستم.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اطلاعیه دادستانی تهران در این زمینه گفت: بنای قوه قضاییه بر این نیست که تا زمانی که ضرورت ایجاب نکند و دیگران به مطلبی نپردازند، آن را مطرح کند و یکی از ایراداتی که از ما می‌گیرند، اطلاع رسانی ضعیف و یا کم است. ما بنا نداریم که همه مسائلی که مطرح می‌شود را بیان کنیم و مضافاً این که از زمانی که قانون تصویب شده، اجازه نداریم هر پرونده‌ای را با مشخصات مطرح کنیم. حتی اگر دادگاه هم علنی باشد در برخی موارد ما معذوریت قانونی داریم؛ مگر در جایی که طرف قضیه و یا کسانی مواردی را مطرح کنند که ما ناگزیر به توضیح آن برای رفع شبهه و تنویر افکار عمومی باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: در قانون اخیرالتصویب سال ۹۲ که در سال ۹۴ لازم‌الاجرا شد، یک مورد را قانونگذار پیش‌بینی کرد و آن این که چنانچه موردی ضرورت پیدا کند، با پیشنهاد دادستان کل کشور و اجازه ریاست قوه قضاییه می‌شود، تصویر و اسم طرف را نشان داد

معاون اول قوه قضاییه خاطر نشان کرد: آقای احمدی نژاد در فرازی از نامه‌اشان آورده‌اند که اتهام وی(بقایی) این بوده که مصوبه دولت را در مورد ۳۰۰ میلیون پاداش که به تعدادی از افراد دولت اسبق داده شده، اجرا کرده است. این کاملاً خلاف است و بهیچوجه ایشان در این مورد که مصوبه دولت سابق را در توزیع ۳۰۰ میلیون تومان پاداش اجرا کرده، مورد اتهام نیست. ایشان(بقایی)دو و یا سه اتهام دارد که مطرح شده است و در رابطه با تصرف غیرمجاز، تبانی در معاملات دولتی، اختلاس و مسائل مالیِ این چنینی بوده است.

سخنگوی دستگاه قضا اضافه کرد: البته اینها مواردِ اتهام است و طبیعی است که باید رسیدگی شود. در زمان شروع تحقیقات باید دلیل برای توجهِ اتهام موجود باشد و نه دلیل برای ثابت شدن جرم؛ چرا که ثابت شدن جرم باید در دادگاه صورت گیرد و در توجهِ اتهام، اگر دلیل موجود بود، متهم تحت تعقیب قرار می‌گیرد که در مورد این فرد(بقایی) توجهِ اتهام وجود داشته است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: حتی در زمانی که در روز‌های اول از این فرد تحقیق می‌شد، مورد دیگری مطرح شد و یکی از کسانی که از آن مجموعه بازداشت شده بود، گفت:چیزی در حدود ۲ میلیون یورو وجه نقد نزد متهم بود تا در اختیار جای دیگر قرار دهد که بصورت رسمی در هیچ جا ثبت و ضبط نشده است؛ بنابراین اینها مواردی است که در این پرونده مطرح شده است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: این که چرا حکم جلب داده شده است، بر اساس گزارش دادستان تهران و بازپرس مربوطه، آنها قصد تکمیل پرونده را داشتند؛ بنابراین نیاز بود که آن فرد را دعوت و یا احضار کنند که در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۵ وی را احضار کردند و طبق گفته مأمور ابلاغ، آن شخص در آدرس مذکور شناسایی نشده است که قرار شده از مأمور ابلاغ در این زمینه تحقیق کنیم که آیا آدرس شناسایی نشده و یا آن فرد در آن آدرس شناسایی نشده است.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: بار‌ها اتفاق افتاده که مأمور ابلاغ رفته و آدرس دقیق بوده؛ اما می‌گویند فلان کس در این جا ساکن نیست و یا ممکن است منزل به نام آن طرف نباشد، این فرد(بقایی) دو وکیل در زمان تحقیقات داشته است و زمانی که می‌خواست آزاد شود، وکلای او کفیل وی شده‌اند. معمولاً از وکیل، کفالت قبول نمی‌کنند که در این رابطه ارفاق شده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: یکی از وکلا که کفیل این فرد بوده، در دادسرا حضور داشته و از وی خواسته می‌شود که به آن فرد(بقایی) ابلاغ کند که ظرف یک ماه به دادسرا بیاید؛ اما وکیل می‌گوید: برای من احضاریه رسمی بفرستید و با این که بازپرس می‌گوید صورتجلسه می‌کنم و الآن به شما اعلام می‌کنم، حاضر به امضای صورتجلسه نمی‌شود. این وکیل برای دادستان نامه نوشته و به این موضوع اعتراض کرده و بیان کرده تا بصورت رسمی ابلاغیه نفرستند، نامه را امضا نمی‌کنم. در نوبت دیگر هم وکیلِ کفیل مطلع شده که آن فرد(بقایی) را می‌خواهند، اما به هر تقدیر وی نمی‌آید و در نهایت جلب می‌شود.

معاون اول قوه قضاییه افزود: بیان کردند که بهیچوجه اجازه نداده‌اند از بیرون برای ایشان غذا تهیه کنند که این امر خلاف قانون نیست، اما طبق گزارش رسمی وزارت اطلاعات و ضابطین، بار‌ها و بار‌ها با دستور ایشان از بیرون و با هزینه خود دستگاه، برای وی(بقایی) غذا تهیه شده است و در بسیاری از موارد هزینه آن را هنوز نگرفته‌اند و طلبکار هستند.

سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: این فرد، مکرر در مکرر با خانواده‌اش در تماس بوده و این که گفته‌اند از نور استفاده نکرده است، صحیح نیست. فرد مذکور(بقایی) در سوئیتی بوده که آن سوئیت یخچال و تلویزیون و نور کافی داشته و از امکانات برخوردار بوده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: در مقطعی بازپرس می‌نویسد که این فرد به بند عمومی منتقل شود که وی با دستخط خودش نوشته است که در این سوئیت راحت هستم و اگر منعی ندارد، در همینجا بمانم. در نهایت مطالبی در آن نامه آمده که در جای خود حتماً باید پاسخ داده شود./میزان
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | ورزش | مجلس | حماسه | عکس | شهرستانها | شرکت‌ها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir