#من_ماسک_می‌زنم | پايگاه خبری همدان پرس، نخستين پايگاه خبری در عرصه اطلاع رسانی استان همدان
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  390تاریخ انتشار:  19 شهریور 1393 - 8:10
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 خیز ۹ ورزشکار همدانی برای فتح اینچئون

حامد صیفی
همدان پرس؛ مسابقات آسیایی اینچئون کره‌جنوبی در حالی از هفته آینده آغاز خواهد شد که تعداد ورزشکاران همدانی حاضر در این مسابقات نسبت به دوره قبل افزایش یافته است.

تاکنون حضور 9 ورزشکار همدانی در بازی‌های آسیایی 2014 قطعی شده و احتمال دارد تا آغاز بازی‌ها به تعداد ورزشکاران اعزامی از همدان به معتبرترین رویداد ورزشی قاره کهن افزوده شود.

حضور 9 ورزشکار از استان همدان و افزایش چشمگیر نسبت به بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو وقتی بیشتر به چشم می‌آید که تعداد نفرات کاروان اعزامی کشورمان به بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون نسبت به دوره قبل کاهش یافته است.

علاوه بر این 9 ورزشکار که از استان همدان به کره‌جنوبی اعزام خواهند شد، سید عادل برقعی داور بین‌المللی تنیس کشورمان که فینال این رشته ورزشی در بازی‌های آسیایی گوانگجو را قضاوت کرد به اینچئون اعزام می‌شود تا کار قضاوت برخی دیدارهای تنیس بازی‌های آسیایی 2014 بر عهده او باشد.

در بازی‌های آسیایی گوانگجو صادق گودرزی و جمال میرزایی در رشته کشتی آزاد و ساسان شهسواری و مه‌لقا جام‌بزرگ در رشته تیراندازی چهار نماینده اعزامی از همدان به بازی‌ها بودند.

نسبت به تعداد نفرات اعزامی به بازی‌های آسیایی 2010 اما همدانی‌ها عملکرد درخشانی از خود به نمایش گذاشتند و این چهار ورزشکار، دو مدال طلا، یک مدال نقره و یک مدال برنز برای کاروان ورزشی کشورمان بدست آوردند.

جمال میرزایی زمانی در گوانگجو روی تشک رفت که در اوج قرار داشت و شاید مدال طلای وزن 84 کیلوگرم قبل از آغاز بازی‌های آسیایی برای او کنار گذاشته شده بود. کشتی‌گیری که آن سال در دادن امتیاز خسیس‌ترین فرد ممکن بود و با شایستگی تمام نشان طلا را برای خود و کاروان ورزشی کشورمان به گردن آویخت.

اما صادق گودرزی دیگر عضو تیم ملی کشتی آزاد کشورمان هم که تازه روزهای درخشان زندگی ورزشی خود را آغاز کرده بود بدون مزاحمت عنوان قهرمانی بازی‌های آسیایی گوانگجو را به تصاحب خود در آورد تا آن نشان سرآغاز فصلی تازه برای نایب‌قهرمان المپیک باشد.

مه‌لقا جام‌بزرگ بانوی المپیکی تیراندازی کشورمان هم در بازی‌های آسیایی گوانگجو عملکرد درخشانی از خود به اجرا گذاشت و تیرهایش به هدف نشست. او مدال نقره و برنز قسمت انفرادی را در گوانگجو به نام خود زد تا نقش خوبی در موفقیت ورزشکاران اعزامی به بازی‌های آسیایی ایفا کرده باشد.

اما برخلاف این سه ورزشکار، دست چهارمین و آخرین نماینده اعزامی از همدان به بازی‌های آسیایی 2010 از مدال بازماند. ساسان شهسواری در رشته تیراندازی در گوانگجو حریف رقبا و البته کم‌تجربگی خود نشد و شاید در این دوره از بازی‌ها از او بیشتر بشنویم.

حالا پس از گذشت چهار سال، کاروان اعزامی از همدان به بازی‌های آسیایی دستخوش تغییرات بسیاری شده است. اگر در دوره قبل همدان فقط در دو رشته ورزشی نماینده داشت، اینچون کره‌جنوبی میزبان ورزشکاران پنج رشته ورزشی از همدان خواهد بود.

همدان در دو رشته کشتی و تیراندازی مثل بازی‌های آسیایی قبل نماینده خواهد داشت و علاوه بر این دو رشته، در رشته‌های قایقرانی، دوچرخه‌سواری و والیبال هم نامی از همدانی‌ها به چشم می‌خورد.

میثم مصطفی‌جوکار در رشته کشتی آزاد، آرمین تشکری در والیبال، آرزو حکیمی در قایقرانی آب‌های آرام، بهنام آرین در دوچرخه‌سواری، ساسان شهسواری و مه‌لقا جام‌بزرگ در تیراندازی 6 ورزشکار استان در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون کره‌جنوبی خواهند بود.

همچنین علیرضا خلیلی در شنا، زهرا نجاتی‌عارف در والیبال‌نشسته و حمید اسلامی در دومیدانی نابینایان و کم‌بینایان سه نماینده استان در بازی‌های پاراآسیایی 2014 اینچئون کره‌جنوبی هستند.

بدون تردید مهم‌ترین رویداد و رخداد ورزشی هر قاره مسابقات قهرمانی آن قاره است و با توجه به حضور کشورهای قدرتمندی چون چین، کره‌جنوبی و ژاپن که از مدعیان اصلی مسابقات ورزشی در جهان و المپیک هستند بازی‌های آسیایی بسیار حساس و دیدنی خواهد بود.

بر همین اساس ورزشکاران برای این بازی‌ها هر آن‌چه در چنته داشته باشند رو می‌کنند و بهتر از هرکسی می‌دانند که کسب مدال در این بازی‌ها یکی از ارزشمندترین عناوینی است که در دوران ورزشی خود بدست می‌آورند.

در بدبینانه‌ترین حالت می‌توان کسب پنج مدال توسط 9 ورزشکار اعزامی از همدان به بازی‌های آسیایی را متصور شد.

بعد از بازی‌های آسیایی 2010 بود که کم‌کم ستاره‌ای آینده‌دار از قایقرانی همدان ظهور کرد و باعث شد تا نگاه فدراسیون قایقرانی و سایر استان‌ها به همدان تغییر پیدا کند. سخن از آرزو حکیمی است، ورزشکاری که برای اولین بار به بازی‌های آسیایی اعزام می‌شود و یکی از اصلی‌ترین مدعیان کسب مدال آن‌هم از نوع خوش‌رنگ آن به شمار می‌رود.

حکیمی بدون تردید در مواد کایاک 200 و 500 متر حرف‌های بسیاری برای گفتن خواهد داشت و شاید امید اصلی سرمربی تیم ملی برای مدال طلا در این مواد باشد.

اما میثم مصطفی‌جوکار دیگر ورزشکاری است که رسول خادم برای گرفتن مدال طلا در وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد حساب ویژه‌ای روی او باز کرده است. کشتی‌گیر ملایری تیم ملی که نزدیک به یک سال تمرینات سختی را پشت سر گذاشته و حالا با کوله‌باری از انگیزه گام به اینچئون خواهد گذاشت تا افتخارات کشتی همدان در دوره قبل بازی‌ها را تکرار کند.

آرمین تشکری در والیبال سال‌هاست که سنت‌شکنی کرده و طی سال‌های اخیر شاهد هستیم که همدان در این رشته پرطرفدار در آوردگاه‌های مهمی چون لیگ جهانی و قهرمانی مردان جهان نماینده دارد.

این افتخارآفرینی به بازی‌های آسیایی هم کشیده شده و در کسب نشان طلای بازی‌های آسیایی 2014 توسط تیم ملی والیبال که دور از دسترس نیست یک همدانی می‌تواند سهم کوچکی داشته باشد.

ساسان شهسواری و مه‌لقا جام‌بزرگ در تیراندازی هم از امیدهای دیگر کاروان ورزشی کشورمان محسوب می‌شوند. جام‌بزرگ امیدوارتر از بازی‌های قبل در فکر زدن تیرهای خوب است و شهسواری هم می‌خواهد چشم‌بازتر از گوانگجو تیراندازی کند.

اما بهنام آرین در رشته دوچرخه‌سواری، نماینده همدان در بازی‌های آسیایی خواهد بود. اتفاقی خوب که حاصل تلاش و حمایت مسئولان هیئت دوچرخه‌سواری و البته تلاش و تمرینات سخت این ورزشکار خوش‌آتیه بوده و اگر از آرین انتظار نشان مدال داشته باشیم بدون شک انتظاری بی‌جا و دور از انصاف بوده است.

اما در بازی‌های پاراآسیایی 2014 اینچون کره‌جنوبی هم سه ورزشکار همدانی یعنی علیرضا خلیلی در شنا، زهرا نجاتی‌عارف در والیبال‌نشسته و حمید اسلامی در دومیدانی نابینایان و کم‌بینایان شانس مدال خواهند داشت. بخصوص در شنا و دومیدانی که طی سال‌های اخیر همدان در این دو رشته وضعیت بسیار خوبی داشته است.

نکته مهم اینکه از ابتدای امسال کمیته حمایت از مستعدین بازی‌های آسیایی در اداره کل ورزش و جوانان استان همدان تشکیل شده و با مکاتبات صورت گرفته با فدراسیون‌های ورزشی و کمیته ملی المپیک 60 ورزشکار مستعد حضور در بازی‌های آسیایی شناسایی و تحت حمایت دستگاه ورزش قرار گرفتند.

در این مدت، تمامی فعالیت‌های ورزشکاران حاضر در اردوهای تیم ملی جهت اعزام به اینچئون به خوبی مورد رصد قرار گرفت و حالا با توجه به نزدیکی به بازی‌های آسیایی تاکنون حضور 9 ورزشکار استان در این رقابت‌ها قطعی شده و بدون تردید انتظار خانواده ورزش استان کسب مدال‌های رنگارنگ در بزرگترین رویداد ورزشی قاره کهن است.
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان

همدان

, ورزشکار

ورزشکار

, فتح

فتح

, اینچئون

اینچئون

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir