همدان پرس؛ "نخستین پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی استان همدان"
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  1186تاریخ انتشار:  22 مهر 1391 - 9:25
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اخبار ویژه » جشنواره ۱۹ تئاتر کودک
نوزدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان - 285

 امروز پایان کار جشنواره تئاتر با معرفی برترین‌ها

نوزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در مدت برگزاری اش در همدان با استقبال بی نظیر مردم شهر همدان از اجراهای صحنه ای و خیابانی همراه بود | در روزهای برگزاری جشنواره در همدان تمامی سالن های نمایش جشنواره بیش از ظرفیت پیش بینی شده پذیرای تماشاگران مشتاق تئاتر بودند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همدان پرس؛ نوزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان  در مدت  برگزاری اش در همدان با استقبال بی نظیر مردم شهر همدان از اجراهای صحنه ای و خیابانی همراه بود.

در روزهای برگزاری جشنواره در همدان تمامی سالن های نمایش جشنواره بیش از ظرفیت پیش بینی شده پذیرای تماشاگران مشتاق تئاتر بودند. ازدحام مردم پشت درهای تالار های نمایشی در آخرین اجرای برخی از گروه ها تا ساعتی بعد از شروع نمایش ادامه داشت.

امروز هم در مراسم اختتامیه این جشنواره  که در مجتمع فرهنگی و هنری ابن سینا برگزار خواهد شد آثار برتر جشنواره معرفی می شود.

نمایش های بخش خیابانی نوزدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان که از اولین روز جشنواره با استقبال عموم شهروندان همدانی روبرو بوده توانست بسیاری از مخاطبان جشنواره  را به خود جذب کند. هنرمندان تئاتر خیابانی در ایام جشنواره  با افزایش تعداد اجراهای خود مجموعه ای از نشاط و شادابی را در بین خانواده ها به ارمغان آوردند.

برپایی غرفه های گریم ماسک و فروش کتاب های کودکان و نوجوانان  در حاشیه محوطه های اجرای تئاتر خیابانی، گروه زیادی از کودکان را گردهم آورد که همراه با موسیقی و اشعار کودکانه در اجرای جنگ شادی عمو حمید به تماشای نمایش نشستند.

برگزاری مسابقه نقاشی و اجرای نمایش های بخش جنبی در شهرستان های استان نیز حال و هوای خاصی  در ایام برگزاری جشنواره به شهرستان های استان بخشیده بود.

روز پنج شنبه  در پنجمین  روز از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان سه نمایش از ایتالیا و اسپانیا در بخش صحنه‌ای و یک نمایش از آلمان در بخش خیابانی اجرا ‌شد  در این روز دو گروه از ایتالیا نمایش‌های خود را روی صحنه بردند و کارگاه ریس استیج بین‌الملی و کارگاه اجرایی گروه هلند هم برگزار شد.

نوزدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان در آخرین روز اجرای نمایش ها کار خود را با اجرای 5 نمایش دربخش صحنه ای، 6 نمایش در بخش خیابانی ، دو کارگاه آموزشی و سه جلسه نمایش نامه خوانی ادامه داد.

نمایش "دزدان دریایی" به نویسندگی و کارگردانی امید نیاز از اصفهان در سالن اصلی مجتمع بوعلی سینا اجرا داشت. این نمایش در دو نوبت 10 و 16 روی صحنه  رفت. در سالن پلاتوی این مجتمع نیز نمایش "چای بابونه برای بروم" به کارگردانی ایرنه بیلی از کشور سوییس در سه نوبت در ساعات 10، 16 و 18 اجرا شد.

نمایش" افسانه های نو" به نویسندگی داوود کیانیان و کارگردانی حسن دادشکر در سه نوبت در ساعات 10،16 و 18 در تالار فجر به صحنه رفت. نمایش "پریماه در آسمان" نوشته مژگان قربانلو کار محمرضا مالکی در مجتمع شهید آوینی در سه نوبت 10، 16 و 8   اجرا شد. در کانون مهدیه هم نمایش "دوست شگفت انگیز نیک" به نویسندگی سید حسین فدایی حسین و کارگردانی محمد حاجی بابایی در سه نوبت 10، 16 و 18 به صحنه  رفت.

روز گذشته در بخش کارگاه های آموزشی، کارگاه اجرایی گروه "اینتراکت" هلند از ساعت 9 تا 12 و 14 تا 17 در سالن اصلی سینما کانون برگزار شد . همچنین نشست "چشم انداز آینده تئاتر کودک و نوجوان در ایران" با حضور مسئولان و هنرمندان از ساعت 22 تا 23 در همین سالن برگزار شد.

در سالن پلاتو سینما کانون کارگاه آموزشی "عناصر زیبایی شناسی از متن تا درماتورژ در تئاتر کودک و نوجوان آلمان" توسط گوردون واین از ساعت 9 تا 12 برگزار شد و از ساعت 14 تا 17 در همین سالن سه نمایشنامه "شنگول و منگول"، "کاشف گیج" و "افسانه بچه گرگ استثنایی" نمایشنامه خوانی داشت.

در بخش نمایش های خیابانی، نمایش" اسطوره بچه های ایران" به کارگردانی نرگس خاک کار ساعت 11 در تپه مصلی و "قصه ننه متل" کار محسن پورقاسمی ساعت 17 در همین مکان اجرا شد. نمایش" تمام عروسکهای من" به کارگردانی حامد زارعان ساعت 11 در بوستان مردم، ساعت 17 در آرامگاه بوعلی و ساعت 19 در تپه مصلی اجرا شد.

استاندار همدان: استقبال مردم از جشنواره شاخص رضایتمندی است
استاندار همدان  هم روز پنج شنبه در جریان بازدید از دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان استقبال مردم از نمایشهای این جشنواره، نشانگر شاخص رضایتمندی مردم دانست.

علی محمد آزاد با بیان اینکه فضای تئاتر، فضای سالم و بی حاشیه ای است افزود: تئاتر در اعیاد و نمایشهای کهن ما جایگاه خاصی دارد و به درون فرهنگ ما رسوخ پیدا کرده است.

آزاد ادامه داد: حضور ملموس تئاتر در فرهنگ ایرانیان وظیفه ما را برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان سنگین تر می کند.

وی گفت: استقبال مردم از نمایش های صحنه ای و خیابانی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان نشان می دهد کار به خوبی انجام می شود.

وی کیفیت و کمیت مطلوب برگزاری نوزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان را نشانگر برنامه ریزی خوب استان برای حضور در جشنواره دانست.

استقبال مردم از جشنواره، تئاتر کشور را احیا می کند
معاون سیاسی- امنیتی استاندار همدان نیز استقبال مردم از نمایش های جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان را دربردارنده پیامی دانست که به احیای تئاتر کشور می انجامد.

علی اکبر فامیل کریمی اظهار کرد: یکی از ویژگی های جشنواره نوزدهم تئاتر کودک مردمی شدن و استقبال مردم است و این شور و نشاط و استقبال حاوی پیامی از سوی مردم به جشنواره است تا فضای تئاتر کشور تحت تاثیر قرار گیرد و تئاتر احیا شود.

فامیل کریمی در جریان بازدید از دبیرخانه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان ادامه داد: امسال جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با تغییراتی که داشته است سبب افزایش اعتماد به نفس دبیرخانه استانی شده و این جشنواره با متدهای جدید مدیریت می شود.

وی با اشاره به صرفه جویی هایی که در هزینه برگزاری جشنواره رخ داده است، افزود: این نوع مدیریت می تواند الگوی خوبی در همه سطوح باشد.

کارهای حداکثری با حداقل هزینه در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان انجام شد
فرماندار همدان در حاشیه بازدید از دبیرخانه نوزدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان گفت: امسال با هزینه‌های حداقلی برای جشنواره، کارهای حداکثری صورت گرفت.

حسن قهرمانی مطلق افزود: فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با برگزاری کیفی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان نشان داد که توانمندی بسیاری در همدان وجود دارد و با این اقدام مدیریت خود را به رخ کشید.

برای همه سلیقه ها نمایش انتخاب کردیم
مدیر امور بین الملل جشنواره تئاتر کودک و نوجوان تنوع و گونه گونی آثار را یکی از مهمترین ویژگی های آثار خارجی این دوره از جشنواره دانست.

طرخان یادآور شد: تنوع و گونه گونی آثار باعث می شود مخاطبان با سلایق مختلف جذب نمایش های خارجی جشنواره شوند و برای همه سلیقه ها نمایش های مناسب  داشته باشیم.

وی ادامه داد: قابلیتهای موسیقایی؛ جلوه های دیداری؛ ایده ها و ارتباط تنگاتنگ با مخاطبان  رده سنی کودک و نوجوان از جمله موضوعاتی است که در  نمایش ها به چشم می خورد.

ثبت جهانی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان موجب ماندگاری آن می‌شود
کارگردان نمایش نمایش «2+2» گفت: ثبت جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در تقویم جشنواره‌های جهانی موجب ماندگاری و کسب اعتبار بین‌المللی این جشنواره می‌شود.

یعقوب صدیق‌جمالی گفت: ثبت جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان در تقویم جشنوار‌های جهانی موجب ماندگاری و معتبر شدن این جشنواره می‌شود. همچنین این اتفاق باعث کسب اعتبار جشنواره‌ تئاتر کودک و نوجوان همدان در بین‌ دیگر کشورهای خارجی خواهد شد.

نخستین نمایش مشترک هنرمندان ناشنوا و شنوا در جشنواره نوزدهم
نخستین نمایش مشترک هنرمندان ناشنوا و شنوا با عنوان نمایش عروسکی "قهر و مهر"، بود که توسط گروه آموزش نمایش عروسکی "باغچه مهر" تولید شده است، در نوزدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان استان همدان به روی صحنه رفت.

نویسنده و کارگردان این نمایش عروسکی بیان کرد: بچه های ناشنوا از کار در تئاتر واهمه دارند بنابراین سالها بر روی آنها کار کردم تا بتوانند نمایش بدون کلام را به اجرا در آورند.

"آذر مبارکی" با بیان اینکه این شیوه اجرایی تاب تیبل است و اجراکنندگان می توانند از پوشیه استفاده کنند، افزود: با توجه به اینکه در این نوع نمایش از بچه های ناشنوا استفاده کرده ایم نتوانستند پوشیه بزنند چراکه باید آنها را کنترل کنیم.

همدان ثابت کرده میزبان خوبی برای برگزاری جشنواره تئاتر کودک است
داور بخش نوجوان نوزدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان، گفت:‌ همدان در برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان عملکرد مثبتی داشته است که این امر باعث شده تا سه سال پیاپی شاهد میزبانی همدان در برگزاری جشنواره باشیم.

مریم سعادت گفت:‌ سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، تأمین بودجه و اعتبارات لازم و همچنین تبلیغات می‌تواند در تربیت و آموزش هنرمندان این عرصه به منظور تولیدات کیفی تئاتر کودک و نوجوان مؤثر واقع شود.

وی افزود: اجرای تئاتر کودک علاوه بر اینکه ساعات مفیدی را برای کودکان فراهم می‌کند، در رشد و پرورش قوای فکری مخاطب اثر بسزایی دارد.

کیفیت بالای نمایش‌های جشنواره امسال خارج از انتظار بود
رئیس خانه تئاتر کودک و نوجوان فرانکفورت گفت: کیفیت جشنواره کودک امسال نسبت به دو سال پیش رشد زیادی داشته و خارج از انتظار من بود.

واین اظهار داشت: دو سال پیش که برای شرکت در جشنواره تئاتر کودک به ایران آمدم به تماشای نمایش‌هایی نشستم که انگار تنها برای جذب تماشاگر اجرا می‌شد و هیچ جنبه آموزشی نداشت اما امسال نمایش‌هایی دیدم که حرفی برای گفتن داشتند و به تماشاگران کودک و نوجوان خود بسیاری چیزها را آموزش می‌داد.

وی ادامه داد: در آن زمان نمایش‌هایی دیدم که تنها برای سرگرم کردن تماشاگر از موسیقی غربی و آمریکایی استفاده می‌کردند در حالی که امسال کارهای خلاقانه‌ای دیدم که علاوه بر استفاده از موسیقی ایرانی در آنها از اصوات مختلف موسیقی استفاده شده بود و این نشان می‌دهد که سطح تکنیکی کارها هم بالاتر رفته است.

رئیس خانه تئاتر کودک و نوجوان فرانکفورت آلمان با اشاره به اینکه با همان سابقه ذهنی گذشته در جشنواره امسال شرکت کرده است، افزود: وقتی امسال چند نمایش در جشنواره دیدم واقعاً تعجب کردم چراکه اصلاً انتظار چنین کارهایی را نداشتم.

گفتنی است شیوه انتخاب آثار  در جشنواره امسال  به چند شکل صورت گرفت؛ دریافت سی دی کارها از طریق ارتباط با کمپانی ها و گروه های حرفه ای تئاتر کشور های مختلف و همچنین از راه مشاهده آنلاین نمایشها از طریق سایت کمپانیها و فستیوالهای مطرح کودک ونوجوان انجام شد و در شیوه سوم؛ هیات انتخاب آثار به ویژه دبیر جشنواره و هنرمندان عرصه تئاتر کودک و نوجوان به برنامه های هنری این گروه سنی به کشورهایی همچون آلمان و ژاپن اعزام شدند که ما حصل آن حضور کشورهای مطرحی مانند آلمان؛ ایتالیا؛ اسپانیا و سوئیس با 6 اثر قابل تامل بود .

سال آینده سالن های بیشتری به نمایش ها اختصاص می یابد
قائم مقام اجرایی نوزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان  گفت:  نگاه بین المللی  به جشنواره می طلبد که در استان سالن هایی با بیش از هزار نفر ظرفیت داشته باشیم.

هادی فیض منش که در نشست اختتامیه جشنواره تئاتر در همدان سخن می گفت،  با ابراز خرسندی از استقبال مردم از نمایش های  این جشنواره افزود: ما شرمنده  حضور  کودکان و خانواده هایی هستیم که نتوانستیم خدمات بیشتری به آنها ارائه بدهیم اما پیش بینی خواهیم کرد تا در آینده سالن های بیشتری برای اجرای نمایش ها در نظر گرفته شود.

وی در ادامه از همکاری و مساعدت دستگاههای استان در برگزاری این جشنواره تقدیر کرد و گفت: البته برخی دستگاهها همکاری خوبی نداشتند که در زمان خودش از آنها انتقاد خواهیم کرد؛ چراکه جشنواره متعلق به یک اداره  یا یک شهر نیست  بلکه برگزاری  به نفع کشور است./همدان پیام
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir